Стаття 54 Конституції України: «Громадянам гарантується свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв’язку з різними видами інтелектуальної діяльності…».
Знайомі слова, чи не так? Як часто ми дивимося фільми на різних сайтах в Інтернеті? Чи завантажуємо чужі фото та відео? А чи знали ви, що такі матеріали є під захистом держави і ми не маємо права завантажувати їх без відома авторів? Те саме стосується і програмного забезпечення, яким більшість із нас користується безкоштовно, хоча це є платним продуктом.
Піратство, так ще називають крадіжку в мережі Інтернет, досить розповсюджене у нашій країні і за її кордонами. Найчастіше це причина того, що держава не слідкує за цим та не карає порушників закону. Піратство ввійшло в норму для сьогоднішнього світу, і іноді люди навіть не знають, що за той самий фільм, який вони безоплатно подивилися на якомусь сайті, насправді потрібно платити реальні кошти.
Причини такого явища як піратство можуть бути досить різними: бажання заробити гроші на чиємусь продукті, елементарне незнання закону своєї країни, знецінення праці інших людей, нестача коштів чи навіть небажання платити за те, до чого нібито й так є вільний доступ. Порушення авторських прав по суті також є піратством, адже хтось краде продукт іншого для власної вигоди. Це явище сьогодні дуже знецінюють і ставляться до нього халатно як користувачі Інтернету, так і держава.
Було проведено опитування серед людей різного віку, але основною аудиторією були саме студенти. Майже 81% респондентів знають та розуміють таке поняття, як «піратство» в Інтернеті, і також більшість (75%) ставляться до нього негативно. Натомість 61% опитуваних все одно хоч іноді, але завантажували чужий контент з інтернету. Та варто зазначити, що більшість респондентів відповіла, що використовує цей матеріал лише для себе, а не в цілях заробітку. На щастя для додатків з платною підпискою, 44,4% опитуваних все ж таки готові платити за користування контентом і оформити цю платну підписку на деякі додатки, хоча інша частина (55,6%) чомусь досі ще цього не зробила.
Цікаво, що практично всі респонденти на запитання «Якби Ви були контентмейкером і хтось завантажував Вашу творчість з ціллю наживи для себе, як би Ви відреагували?» відповіли, що були б незадоволені такими діями.
Але відповіді були досить різноманітні:
«Авторські права ніхто не відміняв, як мінімум попросити кредит»
«Поскаржилася, можливо, б подала в суд»
«Негативно. Це несправедливо. Розумію це і планую в майбутньому перейти виключно на платний контент або контент у відкритому доступі»
«Клас, мій продукт подобається людям, хай користуються на здоров’я!»
Декілька порад від юриста Євгенія Кащенка про те, як можна боротися з процвітанням піратства в мережі Інтернет:
1. За загальним правилом використання об’єкта авторського права здійснюють лише за згодою його автора та за відповідну плату. В епоху диджиталізації у світі набула поширення доктрина добросовісного використання (“fair use”), яка в багатьох аспектах збігається з принципами та випадками вільного використання об’єктів авторського права, передбаченими Законом України про авторське право та суміжні права.
2. Ліцензії Creative Commons на використання об’єктів авторського права, розроблені організацією Creative Commons, з метою надати авторам можливість дозволити широкому колу людей безоплатно поширювати власні твори при дотриманні ряду умов.
3.Також використовується вотермарка. Вотермарк (водяний знак) — це напис, який накладається на зображення. Водяний знак в собі може містити ім’я автора, його логотип або логотип компанії.
4. Реєстрація автором авторського права.
А на запитання: «Як діяти тим, хто стикнувся з тим, що їх матеріали використовують без згоди автора?» Євген відповів:
«Перше – це повідомити тому, хто порушує авторські права, що він це робить, і попросити не робити цього. Якщо по-хорошому не допоможе, тоді потрібно звертатися до суду».
Але не так все погано. Деякі додатки, до прикладу відомий всім відеохостинг YouTube, досить суворо стежить за тим, щоб авторські права його користувачів не були порушені. Для цього можна просто прочитати правила користування та політику додатку, а не сліпо ставити «галочку» навпроти «Ознайомився та приймаю».
У нашій державі ще не досить добре слідкують за тим, чи не краде хто чужий контент і видає його за свій, але це не мусить означати, що ми як користувачі можемо порушувати моральні (і не лише) правила задля своєї вигоди чи елементарної ліні.
Анастасія Кеда