Щоб нормально сприймати інформацію людина повинна спати достатню кількість годин. Від 7 до 9 годин потрібно дорослому (іноді більше-менше – у залежності з генетичною установкою). Якщо спати понад міру – організм може зреагувати в протилежному напрямку.
Студенту слідкувати за цим важко. Хоч сон є куди більш життєво необхіднішим, ніж їжа – цим питанням неабияк нехтують.
Що таке сон?
Сон – процес гальмування дії клітин головного мозку для відновлення дієздатності. Засинання починається тоді, коли з’являються необхідні умови для перемоги процесу гальмування над збудженням.
Тобто «пробудити» сон можна через слабкі ритмічні подразнення: стукіт годинника, монотонний голос викладача, телевізійний випуск новин тощо. Є люди, у тому числі я, для яких відбиваючі удари секунд провокують агресію, а не спокій. Для них це надто різкі чинники. У такому випадку краще обмежитись вимкненим світлом і тишею.
Однак бажаючи поспати й розуміючи важливість цього процесу, багатьом не вдається вчасно влягтись у ліжечко. Розглянем основні причини безсоння.
Стрес. Важко заснути напередодні якоїсь важливої події чи після тяжкого дня. Стан стресу став нормальним у сучасному суспільстві. Проте це не применшує його згубності.
Переїдання. Вночі мозок активніший, ніж вдень. За короткий період часу він повинен проаналізувати й відфільтрувати щойно отриману інформацію. Організму важко направити всю увагу на цей процес, коли мозок зайнятий «переварюванням».
Хронічна втома. Людина не здатна відновити сили за ніч, якщо безупинно працюватиме перед цим. Протягом дня потрібно викрадати хвилинки, в ідеалі годинки, щоб відпочити.
Гаджети. Тіло повинно бути підготовлене до сну. Пристрої пошкоджують сітківку, очі напружуються, імпульс доходить до кори головного мозку і він направляє сили на перегляд екрану й аналіз побаченого. Після запуску цього процесу важко заспокоїтись. Коли людина заплющує очі, мозок продовжує відображати побачені ілюстрації.
Недостатня концентрація кисню в повітрі. У процесі життєдіяльності людина виділяє багато вологи при диханні або потінні – зайва волога в повітрі дуже погіршує мікроклімат кімнати. Також в повітрі знаходяться шкідливі мікроорганізми й пилюка.
Некомфортні умови засинання. Щоб людина почала «вимикатись» дія зовнішніх подразників повинна бути знижена до мінімуму. Тільки розслабившись, можна заснути.
Хвороби й гормональні перебудови. З якою силою на сон людини впливають зовнішні подразники – з такою ж і внутрішні. Потрібно слідкувати за самопочуттям.
Депресія. Протягом затяжного пригнічення зазвичай людина або втрачає бажання спати, або їй важко піднятись із ліжка.
Якщо безсоння почалось нещодавно й не стало звичним – від нього, не скажу що легко, можна позбутись.
Кілька порад для швидкого засинання й міцного сну.
- Дотримуйтесь режиму;
- Побігайте або прогуляйтесь увечері;
- Вивчіть дихальні вправи й практикуйте їх безпосередньо в ліжку;
- Не наїдайтесь на вечір (останній прийом їжі повинен бути за 4 години до сну);
- Почитайте книгу;
- Прийміть ванну;
- Облаштуйте зручне місце;
- Не вживайте кофеїну після обіду (за 6 годин до сну);
- Не беріть до рук гаджети за пів години до засинання.
Аріна Швець