Я Ілля, мені 18 років. Навчаюсь на другому курсі спеціальності “Журналістика” в Українському гуманітарному інституті.
Початок війни
Ранок 24 лютого 2022 року, на годиннику шоста ранку. В гуртожитку прокинувся від дзвінка Мами. Вона розповіла про війну – початок повномасштабного вторгнення росії в Україну. Я розбудив своїх сусідів по кімнаті цією новиною. Ми були здивовані, почали збирати якнайшвидше всі необхідні речі, документи. За мною виїхав Тато, я його чекав. Під час очікування було чути вибухи – це було незвично жахливо та страшно.
О сьомій ранку відбулись загальні збори всіх студентів на кампусі, там обговорювали подальший план дій, в кінці помолилися за всіх.
Два місяця де ми тільки були: в селах, Карпатах, відчуття пригод було несподіваним. Після трьох місяців війни я із сім’єю ще вірили та сподівались, що все закінчиться швидко, але, на жаль, цього не відбулось. За тиждень до мого повноліття ми вирішили із сім‘єю виїхати за кордон у Норвегію.
Приїзд до Норвегії та адаптація
Після посадки в аеропорту звернулись до місцевої поліції. Вони нас зареєстрували та дали тимчасовий прихисток. Потім ми приїхали у тимчасовий табір для біженців. Там нас прийняли і заселили в кімнату, де було все необхідне.
Згодом, за три тижні, нам прийшов лист на заселення в будинок. Виявилося, що ми будемо жити в курортному місті, де влітку багато туристів із різних країн, а взимку відбуваються лижні змагання.
Для мене було незвичним оточення. Довелося адаптовуватися до менталітету, до суспільства, до клімату, звичаїв, системи і всього іншого. Це давалося важко.
Найголовніше, що я зрозумів – потрібно давати собі час на адаптацію, адже змінити себе в одну мить не вдасться.
Паралельне навчання
У серпні почались курси норвезької мови. В перші дні відвідували музеї, вчили алфавіт, складали базові речення. Норвезька мова не така проста як здавалось, трішки схожа на німецьку й англійську.
Настав вересень, мені треба було одночасно поєднувати навчання дистанційно в УГІ з офлайн курсами норвезької мови. Так, це було дивно і незвично, але все ж виходило по-максимуму виконувати завдання та бути присутнім на обох навчаннях.
Цікаві моменти, які сподобались у Норвегії
Проживання в цікаво-незвичайному середовищі ще та пригода. Всі знають, що Норвегія славиться своїми горами, приголомшливою природою, старовинними дерев’яними церквами та північними сяйвами. А ще — високими стандартами життя та не менш високими цінами на все. Люди дуже часто посміхаються, і повага до дітей понад усе! Ще можна помітити, що норвежці дуже активні у спорті. Особливо у лижному – стають на лижі з раннього дитинства.
Порівнюючи з Україною, відмітив декілька моментів, які варто перейняти нашій країні. По-перше, це дотримання закону, безпека. По-друге, раціональне управління економікою незалежно від форми власності. Крім того в Норвегії низький рівень інфляції та безробіття, що теж не завадить і нам.
Ілля Іжевський