З 24 лютого Україна живе у воєнному стані. Повномасштабне вторгнення Росії на українські землі продовжується вже пів року. За цей довгий для нас час в Україні з’явилася безмежна кількість героїв. Вони всюди: захищають Україну на фронті, відстоюють права Батьківщини на дипломатичному рівні, волонтерять та дарують щоденну підтримку. Всі громадяни України назавжди запам’ятають безмежний внесок наших героїв та воїнів, які продовжують боротися за нашу державу, наші життя та наше майбутнє.
Сьогодні українці, як і кожен рік до цього, вшановують День Незалежності України. Яким же довгим та важким був шлях до проголошення нашої країни як самостійної та незалежної держави. Розглянемо внески людей, які доклали багато зусиль задля процвітання України, її ідентичності та незалежності.
Симон Петлюра
У 1905 році Симон Петлюра брав активну участь у діяльності Української соціал-демократичної партії, основним принципом якої була соціальна демократія, а також ідеї незалежності та соборності України. Став головою Української фронтової ради під час Лютневої революції в Росії. Після створення Генерального Секретаріату зайняв позицію Генерального секретаря військових справ. Захищав Київ від більшовиків, створивши Гайдамацький кіш Слобідської України.
“Держава — понад партії, нація — понад класи!”
Алла Горська
Алла Горська – художниця-шістдесятниця, діячка правозахисного руху 1960-х роках, учасниця Клубу творчої молоді «Сучасник», члени якого під Києвом знайшли місця масового поховання жертв НКВС. Активно виступала проти арештів української інтелігенції. Підтримувала В’ячеслава Чорновола. Була викликана на допит до КДБ по справі Валентина Мороза. Відмовившись давати свідчення, Алла Горська подала протест до Верховного суду УРСР. Через декілька днів художниця була знайдена мертвою.
“Сюжет не є ознакою національного. Він окремо не існує. Зміст є форма. Форма є зміст. Історія мистецтва – історія форми – історія народу.”
Микола Міхновський
Микола Міхновський – політичний та громадський діяч з ідеологією українського самостійництва, маніфестом якої, є праця його авторства «Самостійна Україна». Просував проєкт конституції самостійної України під час Російської революції у 1905 році. Його бачення нашої держави схоже на сучасний устрій – президентсько-парламентська республіка з трьома незалежними гілками влади. Для Миколи Міхновського велике значення мали свободи та права людини, важливим була рівність всіх громадян.
“Народ має право жити, коли він має силу жити”
В’ячеслав Чорновіл
В’ячеслав Чорновіл – український політик, громадський діяч, представних дисидентського руху, публіцист, діяч руху опору проти зросійщення та національної дискримінації українців. Створив збірку історій про репресії української інтелігенції «Лихо з розуму». Був у складі Української Гельсінської спілки та видавав «Український вісник». В’ячеслав Чорновіл – важлива постать у національно-визвольному русі України. Політик разом з іншими діячами сформував Народний рух України. Був організатором Живого ланцюга Соборності від Києва до Львова. Тричі був політичним в’язнем СРСР. В’ячеслав Чорновіл вплинув на припинення існування комуністичних партій. В 90-х був ініціатором проголошення незалежності України.
“Немає в нас бандерівців та москалів, східних і західних. Всі ми — народ України.”
Ліна Костенко
Ліна Костенко – українська письменниця, лауреатка багатьох премій, була членом шістдесятницького руху, а у радянські часи брала участь у дисидентському русі. У 60-х роках письменниці почали погрожувати, та вилучати її твори з друку та вонаи ще довго не могла публікуватися після підтримки Чорновола. Підписала лист-протест проти арештів української інтелігенції.
“Україна – це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни.”
Карина Тімкова