Приймальна комісія +38 073 432 54 33 Секретар ректора +38 097 818 13 37

Campus Life: гурток “Батик”

Campus Life: гурток “Батик”
Вже майже 17 років тому, починаючи з 2004 року, в Українському гуманітарному інституті працює гурток декоративно-прикладного мистецтва «Батик» під керівництвом викладачки Ольги Чабах. Основним напрямком гуртка став ручна розпис тканин за технікою батик. Цей термін і був використаний в назві гуртка.

Сьогодні учасниками гуртка є не тільки студенти, а й викладачі та інші працівники навчального закладу. Так, викладачка і лаборант кафедри Фінансів, економічної кібернетики та менеджменту Марія Курашкевич говорить, що після роботи батик – це найкращий спосіб, щоб відпочити. «Якось я повернулася додому і нік не могла позбутись думок і переживань, що стосувались роботи. Я згадала, що колись забути про все мені допомагало малювання і пішла на батик. Для мене це стало свого роду арттерапією, бо за пів години я зрозуміла, що не думаю абсолютно ні про що, окрім того, аби лінія контуру вийшла прямою, тонкою та охайною. А після заняття відчула наче мені перевстановити Windows, в голові не було зайвих думок і кудись зникла вдома.»

Батик – це вид творчого малюнку на тканині, який наноситься за допомогою спеціальних розчинів. Батьківщиною ручного розпису по тканині вважається острів Ява (Індонезія). У XVII столітті, коли Ява стала голландською колонією, батик починає надходити в країни Європи. Найбільшу популярність в Європі цей вид мистецтва набув лише наприкінці XIX століття і так сподобався європейцям, що модники та модниці почали носити одяг, розписаний у стилі батик. Наразі цю техніку використовують модельєри під час створення одягу; дизайнери – як елемент інтер’єру у вигляді різноманітних предметів декору; митці для створення картин тощо.

Гурток допоміг розвинути свої творчі здібності не одному поколінню студентів. Створюючи свої роботи, гуртківці дарували їх багатьом прихильникам цього виду мистецтва. Тому сьогодні роботи студентів УГІ побачили світ далеко за межами нашої країни – це і США, і Канада, і Мексика, і Польща, і Росія та інші країни.

Але розпис тканин за технікою батик – це не єдине мистецтво, якому можна навчитися в гуртку «Батик». Які ще види мистецтва пропонує гурток?

  • Петриківський розпис.

Він є унікальним явищем, справжньою перлиною народної творчості. Яскраві квіти, соковиті ягоди, грона калини, незвичайні та фантастичні птахи – цей розпис не можна не впізнати одразу. Поціновувачі петриківського розпису є у всьому світі, саме тому звичайне село Петриківка Дніпропетровської області стало відомим далеко за межами України. А зараз Петриківський розпис ще й претендує на статус всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

  • Вітражний розпис.

Вітражем називають орнаментальну або сюжетну композицію зі скла або інших матеріалів, які можуть пропускати світло. Всі елементи вітражного розпису на склі проводяться спеціальними фарбами. Створення таких прозорих картин може асоціюватися з батиком або акварельним живописом.

  • Графічне мистецтво

Графіка – вид образотворчого мистецтва, для якого характерна перевага ліній і штрихів, використання контрастів білого і чорного та менше, ніж у живописі, використання кольору. Твори можуть мати як монохромну, так і поліхромну гаму. Найтрадиційнішим різновидом графіки й досі залишається малюнок.

  • Створення української ляльки

Лялька-мотанка – це стародавній вид українського народного мистецтва. Такі твори часто ставали оберегами. Загальний вигляд ляльки-мотанки представляє собою фігурку людини, як правило жіночу або дитячу, виготовлену зі шматків тканини. Частини тіла такої ляльки з’єднувалися вузликами.

Гуртківці створили понад 200 робіт розпису тканин за технікою батик, 100 графічних шедеврів, більше десятка українських ляльок тощо. Роботи гуртківців-митців можна побачити на багатьох виставках образотворчого мистецтва – за що гурток УГІ «Батик» отримав грамоту від відділу культури та спорту Бучанської міської ради за активну участь у міських виставках та за високий художній професіоналізм виконаних робіт. Гуртківці неодноразово отримували гарні відгуки від людей, які відвідували виставки, та від бучанської преси, яка висвітлювала ці виставки в своїх виданнях. Наразі в читальному залі Українського гуманітарного інституту постійно діє виставка творчих робіт студентів, яка постійно оновлюється.

Деколи учасники гуртка виїжджають на екскурсії, щоб надихнутися творами мистецтва і отримати нові ідеї. Так, одного разу студенти відвідали виставку картин Миколи Канєвського, який працює в жанрі станкового та монументального живопису.

Вже давно відомо, що декоративно-прикладне мистецтво можна віднести до однієї зі сфер арт-терапії. Тому заняття в гуртку позитивно впливають на психічний стан людини, розвивають концентрацію, мають заспокійливий ефект та допомагають спокійно перенести стресові ситуації, особливо студентам та викладачам під час сесії.

 

[siteorigin_widget class=”Thim_Single_Images_Widget”]
[siteorigin_widget class=”Thim_Single_Images_Widget”]
Незалежно від знань та навичок на заняття можуть записатися студенти всіх фахових напрямків УГІ, а також викладачі і працівники – ті, хто мають бажання творити прекрасне. Кожен може відкрити щось нове у мистецтві та розкрити приховані творчі здібності, естетичний та художній смак, образне мислення.

Про інші секції і гуртки УГІ читайте тут.

Мирослав Іскренко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *