Що робити, якщо не здав ЗНО?

Одинадцятий клас – це особливий період життя. Період усвідомлення, вибору та труднощів. Але не зважаючи на це, багатьма довгоочікуваний час, адже життя починає набирати зовсім нових обертів. Кожен випускник має свої мрії та плани. Але для того, щоб досягнути бажаного, кожен має переступити через так званий поріг під назвою ЗНО.

ЗНО – це дійсно відповідальна подія, яка вирішує ваше найближче майбутнє. Тому для того, щоб його скласти, варто гарно та сумлінно готуватися.

Але в житті трапляється все. І, на жаль, не кожному щастить подолати цей бар’єр. Дехто так і не може набрати необхідну кількість балів, а дехто взагалі провалює іспит. Що ж може стати причиною такого результату? Є декілька варіантів:

• Хвилювання
  • Недосип
  • Хвороба
  • Неякісна підготовка
  • Запізнення на іспит
  • Взагалі не вчив і покладався на везіння
  • «Зірки так зійшлися».

Але що сталося, те сталося. Хвилюватися ні в якому разі не варто і звинувачувати себе теж. Що це вже змінить, чи не так? Можливо, так все мало статися. Тому не треба себе картати, краще варто зорієнтуватися на пошук можливих шляхів вирішення цієї ситуації.

То що ж все-таки робити в такому разі?  Є декілька варіантів розвитку подій:

• Здати іспити через рік

Протягом року у вас є чудова можливість підвищити рівень своїх знань. Також рік – це можливість міркувань та переосмислення. Можливо, за цей час ви зрозумієте, що обрана вами професія не зовсім вам підходить і в результаті ви не витратите купу часу на справу, якою ви не будете займатись.

• Подати на апеляцію

Якщо ви недобрали бали і сумніваєтеся в правильності оцінюванні вашої роботи, то протягом 5 календарних днів ви можете подати на апеляцію, де апеляційна комісія протягом 15 днів розгляне заяву та перевірить правильність визначення результату.

• Вступити туди, де рівень прохідного балу дещо менший і обрана професія цілком вам підходить

Можна не втрачати рік і просто вступити на менш престижну спеціальність. А потім при бажанні довчитись та підвищити кваліфікацію.

• Обрати робочу професію

Якщо скласти ЗНО взагалі не вийшло і рік втрачати не хочеться, то можна обрати будь-яку робітничу професію, яка вам буде до душі, або близька до попередньо обраної вами спеціальності.

• Коледж

Можна вступити до коледжу, де ЗНО як таке не потрібне, просто варто мати атестат за 9 клас та при вступі скласти іспити, як правило, з української мови та математики. Де після навчання протягом 4 років ви можете вступити відразу на 2 курс ВНЗ без ЗНО, щоправда, тільки на споріднену спеціальність.

Тому, як бачите, варіанти є і досить непогані. Головне, правильно зорієнтуватися та прийняти правильне рішення, що в подальшому дасть змогу реалізуватися та знайти себе.

Альона Степаненко