Емоційна втома та як з нею боротись

Вигорання, апатія, стрес, постійна зміна настрою, дратівливість, депресія — все це ознаки емоційної втоми або виснаження, з якими стикається зараз більшість людей в Україні. Тема війни присутня в нашому житті вже десятиліття, і щодня ми чуємо сумні новини про втрати, ракетні обстріли, постійно відчуваючи негативні емоції. Це змушуює людину перебувати в постійній напрузі, виснажує організм та психологічне здоров’я, зокрема. Емоційна втома впливає і на повсякденне життя: роботу, сімейні й міжособисті стосунки, здоров’я та загальне відчуття благополуччя.

Існує багато ознак емоційного виснаження, які є результатом довготривалого стресу.  Ось кілька основних:

• Втрата енергії та втома. Людина відчуває себе постійно у стані знесилення та втоми,  витрачаючи при цьому більше часу на відпочинок ніж на роботу/навчання.
  • Втрата інтересу. Улюблена справа або хобі вже не викликають такого задоволення як раніше, відсутня мотивація та бажання щось робити.
  • Ускладнення здатності до концентрації, неуважність.
  • Погіршення самопочуття. Емоційне виснаження може призводити до погіршення фізичного здоров’я, так як стрес впливає на імунну систему та загальний стан організму.
  • Уникання або дратівливість від новин, пов’язаних з війною.
  • Апатія.
  • Віддаленість від соціуму. Емоційна втома змушує людину почуватися відчуженою від інших, уникати соціальних ситуацій і втрачати інтерес до взаємодії з людьми.
  • Погіршення сну та апетиту. Виснаження може впливати на якість сну та апетиту, що призводить до нездатності засинати, безсоння, втрати апетиту або переїдання.

За результатами дослідження Gradus Research у рамках проєкту “Градус суспільства під час війни” біля 55% опитаних українців жаліються на втому. Також найбільш поширеними зараз станами є : напруженість (43%), роздратування (32%), безсилля (31%), розчарування (29%), обережність (28%), страх (28%), гнів (25%).

Ми вирішили провести схоже опитування серед студентів Українського гуманітарного інституту. Проаналізувавши результати можна сказати, що більшість, а саме 76% з опитаних студентів відчувають вплив війни на своє психічне здоров’я. Одними з найпоширеніших емоцій, які відчувають респонденти є втома від постійного напруження(61%), невизначеність майбутнього (76%) та апатія(42%).

57% з опитаних студентів  мають певні труднощі, але все ще можуть навчатись, незважаючи на їхній психологічний стан. Третина зізналися, що стрес заважає їм навчатись та виконувати завдання, спостерігається погіршення концентрації.

Більшість з опитаних звертаються за підтримкою до близьких, інші намагаються вирішити проблему самостійно і лише 5% звертаються до психолога.

Що ж робити?

Фахівці радять для початку провести самоаналіз. Визначити, які емоції зазвичай переважають? Звернути увагу на фізичне здоров’я, самопочуття, продуктивність в навчанні/роботі. Якщо виникла проблема, то необхідно проаналізувати її причини, з’ясувати, чи зможете ви вирішити її самостійно, чи вам потрібна допомога спеціаліста.

Давайте розглянемо поради від психологів, які допоможуть вам в боротьбі з емоційним виснаженням та збережуть психічне здоров’я під час війни:

• Здорове збалансоване харчування та достатній сон.
  • Не забувайте про відпочинок. Активний відпочинок, наприклад прогулянка з друзями, дасть можливість вашому розуму перепочити.
  • Знайти діяльність чи хобі, які допоможуть відволіктись.
  • Важливо не тримати проблему в собі, а знайти підтримку оточуючих вас людей. Обговорюйте свої почуття з друзями, родиною або зверніться по допомогу до професійного психолога.
  • Обмежте кількість часу, який ви проводите в інформаційному просторі, особливо якщо він переповнений стресогенними подіями або новинами.

Ольга Лащук

А як подолати стрес читайте тут