Приймальна комісія +38 073 432 54 33 Секретар ректора +38 097 818 13 37

Студентам розповіли, як можна маніпулювати мовою

9 жовтня студенти Українського гуманітарного інституту мали змогу побувати на лекції відомої українського вченої-мовознавця, полоністки Житомирського державного університету імені Івана Франка, викладачки і організатора освіти в цьому ж місті – Наталії Купріянівни Місяць. Тема була доволі неординарною – маніпуляція, зокрема мовна.

Детально було розглянуто професійні маніпуляції та їхню психологічну природу впливу. На додачу до обсяжної теорії, Наталія Купріянівна наводила безліч влучних прикладів. Зі слів полоністки: “Мовне маніпулювання є найцікавішим типом, адже мова – це те знаряддя впливу, яке найдавніше виникло. Поряд з терміном “мовне маніпулювання” в українській мові можна зустріти мовне насильство, мовну агресію, мовну демагогію – терміни не є синонімами, та вони суміжні до основного поняття”.

Та врешті-решт, розглянувши всі сторони цієї теми, студенти дружньо прийшли до висновку, що застосовувати наведені прийоми маніпуляції інколи буває на користь. Одним із таких засобів є етикетні слова. “Вчені наголошують, що мовлення стає маніпулятивним не через технології, а через мотиви людини (яскравим прикладом того може бути героїня казки “1001 ніч”, Шехерезада, яка, розповідаючи повісті султану, рятувала наложниць і себе).”

“Досі науковці не дійшли до спільної думки стосовно слів вічливості: одні вважають, що це спосіб маніпуляції, інші – ні, – сказано Наталією, – та думаю, ні для кого не секрет, що нічого так дорого не цінується й так дешево не дається, як люб’язність. Як казала видатна українська письменниця Ліна Костенко: “Люди, будьте взаємно красивими… Люди, будьте взаємно ввічливі”, – наголосила Наталія Купріянівна.

Після спільної лекції студенти першого курсу кафедри журналістики й філології мали змогу продовжити спілкування з мовознавцем на наступній парі. Ця тема, на мою думку, передує попередній – Божественна сутність слова.

“Спочатку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово”, – цим уривком з Біблії розпочалась друга частина лекції. Пара мала відтінки дискусії, де кожен бажаючий міг висловити свою думку. Тема мовлення стосується кожної людини зокрема. Цю думку прекрасно висловлила наша гостя: “Те, як людина користується словом створює її портрет”. Особливо актуальним це має бути для журналістів і філологів, як майбутніх громадських діячів і вчителів.

Та не тільки словом має керуватись людина. Нехай воно стане для особи тільки фундаментом, а решта продовжуть справи. Лейтмотивом лекції стали такі слова: “Якщо між словом і ділом немає гармонії, то зі слова витісняється божественний дух; оскільки природа не терпить порожнечі, то вона заповнюється диявольським”.

Аріна Швець

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *