Приймальна комісія +38 073 432 54 33 Секретар ректора +38 097 818 13 37

«Фактчек як тренд розслідувань: можливості та перспективи». Рецензія на книгу Олександра Гороховського

«Фактчек як тренд розслідувань: можливості та перспективи». Рецензія на книгу Олександра Гороховського

Фактчекінг, або ж перевірка фактів наразі є актуальною темою не лише для журналістів та розслідувачів, а й також для всього суспільства загалом. Особливо зараз важливо звернути увагу на це поняття у контексті інформаційної війни, в якій опинився український народ, зовсім того не бажаючи. Тому саме цим фактом зумовлена значимість висвітлення проблеми фактчеку.

Автор книги Олександр Гороховський – засновник та керівник проєкту «Без брехні», медіатренер та медіаексперт, автор та співавтор семи методичних видань із фактчекінгу та медіаграмотності.

Практичний посібник «Фактчек як тренд розслідувань: можливості та перспективи» був надрукований видавництвом «ЛІРА» в 2017 році.

Виклад матеріалу здійснено у форматі подання теоретичної основи, що пізніше підкріплюється прикладами та ілюстраціями для кращого розуміння та засвоєння інформації. Зроблено це не простою мовою, не для школярів, але для тих, хто бажає чи вже вивчає журналістику, тему розслідувань чи перевірку фактів та знайомий з основною термінологією.

Що стосується інформаційного наповнення посібника, варто зазначити, що перший розділ описує досвід українського та чеського фактчеку, історію його становлення, а також вміщає приклади ресурсів для самого фактчеку, таких як Stopfake.org, VoxCheck та FactCheck.

У другому розділі автор розкриває поняття «фактчек» у контексті журналістських розслідувань. «Фактчек – у сучасній формі є видовим варіантом журналістського розслідування, бо по суті своїй має схожі загальні структурні елементи», – зазначає Олександр Гороховський. У цій же частині зазначаються різновиди фактчеку та їх детальний розгляд з прикладами. 

Розділ третій демонструє інформацію про «основний і головний об’єкт» дослідження фактчеку – публічну заяву та ґрунтовно пояснює, «чому саме заяви і саме публічних знакових осіб стають предметом дослідження фактчекерів у всьому світі». У цьому розділі автор також пояснює поняття та різницю між фактом, фейком та фактоїдом, а також розказує про маніпуляцію та популізм.

Четвертий розділ розповідає про збір доказової бази, яка наповнюється інформацією виключно з відкритих джерел. Автор детально розкриває цю тему, починаючи від слова «доказ».

Заключний, п’ятий, розділ є невеликим за обсягом, де демонструється фактчек в дії.

Загалом хочеться сказати, що посібник буде корисний тим, хто хоче ґрунтовно досліджувати тему перевірки фактів, що є досить важливим у роботі кожного журналіста. Верифікація інформації є фундаментом у журналістській діяльності. Але також я б рекомендувала його до ознайомлення і тим, хто не хоче бути обманутим та піддатися маніпуляції через інформаційну війну.

Анастасія Кеда

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *